Jak rzucić palenie

Wszyscy znamy zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem, ale to nie ułatwia pozbycia się nałogu. Niezależnie od tego, czy jesteś okazjonalnym palaczem nastolatków, czy palaczem na całe życie, rzucenie palenia może być naprawdę trudne.

Palenie tytoniu jest zarówno uzależnieniem fizycznym, jak i nawykiem psychologicznym. Nikotyna z papierosów zapewnia tymczasowy—i uzależniający-Haj. Wyeliminowanie tego regularnego utrwalania nikotyny powoduje, że organizm doświadcza fizycznych objawów odstawienia i łaknienia.

Ze względu na „dobre samopoczucie” nikotyny na mózg, możesz zwrócić się do papierosów jako szybkiego i niezawodnego sposobu na zwiększenie perspektyw, złagodzenie stresu i odprężenie. Palenie może być również sposobem radzenia sobie z depresją, lękiem, a nawet nudą. Rzucenie palenia oznacza znalezienie innych, zdrowszych sposobów radzenia sobie z tymi uczuciami.

Zarządzaj zachciankami papierosowymi

Unikając wyzwalaczy palenia pomoże zmniejszyć chęć do palenia, prawdopodobnie nie można uniknąć pragnienia papierosów całkowicie. Na szczęście pragnienie nie trwa długo-zazwyczaj około 5 lub 10 minut.

Jeśli jesteś kuszony, aby zapalić, przypomnij sobie, że pragnienie wkrótce minie i spróbuj przeczekać. Pomaga być przygotowanym z wyprzedzeniem, mając strategie radzenia sobie z zachciankami.

Odwróć uwagę. Pozmywaj naczynia, włącz telewizor, weź prysznic lub zadzwoń do przyjaciela. Aktywność nie ma znaczenia, tak długo, jak to sprawia, że umysł od palenia.

Przypomnij sobie, dlaczego odszedłeś. Skoncentruj się na powodach rzucenia palenia, w tym korzyściach zdrowotnych (obniżenie ryzyka chorób serca i raka płuc, na przykład), lepszym wyglądzie, oszczędzaniu pieniędzy i zwiększonej samoocenie.

WYJDŹ z kuszącej sytuacji. Gdzie jesteś lub co robisz może wywołać pragnienie. Jeśli tak, zmiana scenerii może zrobić różnicę.

Nagradzaj siebie. Wzmocnij swoje zwycięstwa. Za każdym razem, gdy zatriumfujesz nad pragnieniem, daj sobie nagrodę, aby utrzymać się zmotywowanym.

Czy palisz, aby złagodzić nieprzyjemne uczucia

Wielu z nas pali, aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami, takimi jak stres, depresja, samotność i lęk. Kiedy masz zły dzień, może się wydawać, że papierosy są twoim jedynym przyjacielem. Tak samo jak papierosy zapewniają komfort, jednak ważne jest, aby pamiętać, że istnieją zdrowsze i skuteczniejsze sposoby na utrzymanie nieprzyjemnych uczuć w ryzach.

Mogą to być ćwiczenia, medytacje, strategie relaksacyjne lub proste ćwiczenia oddechowe. Dla wielu ludzi ważnym aspektem rzucenia palenia jest znalezienie alternatywnych sposobów radzenia sobie z tymi trudnymi uczuciami bez zwracania się do papierosów.

Nawet gdy papierosy nie są już częścią twojego życia, bolesne i nieprzyjemne uczucia, które mogły skłonić cię do palenia w przeszłości, nadal pozostaną. Warto więc poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad różnymi sposobami radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami i codziennymi podrażnieniami, które normalnie by cię rozświetlały.

Twój osobisty plan rzucenia palenia

Podczas gdy niektórzy palacze z powodzeniem rzucić przechodząc zimnego indyka, większość ludzi lepiej z dostosowanym planem, aby utrzymać się na dobrej drodze.

Dobry plan rzucenia dotyczy zarówno krótkoterminowego wyzwania rzucenia palenia, jak i długoterminowego wyzwania zapobiegania nawrotom. Powinien być również dostosowany do konkretnych potrzeb i nawyków związanych z paleniem.

Pytania, które należy sobie zadać. Poświęć czas na zastanowienie się, jakim jesteś palaczem, które chwile Twojego życia wymagają papierosa i dlaczego. Pomoże Ci to określić, które wskazówki, techniki lub terapie mogą być najbardziej korzystne dla Ciebie.

Czy jesteś bardzo nałogowym palaczem (więcej niż paczka dziennie)? A może jesteś bardziej towarzyskim palaczem? Czy prosty plaster nikotynowy da radę?

Czy są jakieś zajęcia, miejsca lub osoby, które kojarzą ci się z paleniem? Czujesz potrzebę palenia po każdym posiłku lub podczas przerwy na kawę?

Sięgasz po papierosy, gdy czujesz się zestresowany lub przygnębiony? A może palenie papierosów jest powiązane z innymi nałogami, takimi jak alkohol lub Hazard?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *