Buty sportowe – jakie kupić?

Jeszcze nie tak dawno jedna para butów sportowych wystarczała do wszystkich czynności: do chodzenia, jazdy na rowerze, biegania, trekingu – wybierasz sport i dopasowujesz buty. Teraz wydaje się, że jest odwrotnie: trening musi pasować do buta. W dzisiejszych czasach zakupy obuwia w sklepie jak https://zoio.pl/obuwie/buty-sportowe mogą być przytłaczające dla kupujących buty sportowe, ale nie martw się: jesteśmy po to, by pomóc.

Buty mogą być wysoce wyspecjalizowane, takie jak te wykonane specjalnie do jazdy na rowerze, biegania, podnoszenia ciężarów, a nawet do sportów, w których będziesz poruszała się na boki, jak tenis. Wtedy kwestia stanie się jeszcze bardziej problematyczna: jeśli biegniesz, to czy będziesz na szlaku, czy na drodze? Ile km tygodniowo planujesz przebiec? A co ważniejsze, jak fajnie chcesz wyglądać w butach?

buty sportoweWiększość butów do biegania jest zaprojektowana dzięki technologii sterowania ruchem, stabilności i amortyzacji wstrząsów. W niektórych butach znajdziesz dodatkowe usztywnienie lub poduszkę wokół łuku, która ma zmniejszyć pronację, czyli kierowanie się stóp do środka. Te cechy to dodatkowe szmery-bajery; prawdziwy test przychodzi, gdy sama wyruszysz w drogę.

Nie jest rzeczą niezwykłą, że na szlakach górskich można spotkać osoby korzystające z butów do biegania po zwykłych drogach, ale buty sportowe zaprojektowane specjalnie dla tych szlaków mają grubsze podeszwy, które chronią stopy przed zanieczyszczeniem przez niezwykle ostre skały i śmieci. Takie podeszwy, zapewniające dodatkową stabilność, dobrą trakcję, łączy się z wodoodporną cholewą. Buty sportowe trekingowe są jednak ciężkie, i rzadko kiedy nosi się je latem.

Wiele osób kiedy mówi „buty sportowe” myśli o klasycznych „chuckach”, czyli czarnych trampkach z białym noskiem. Takie buty są popularnym wyborem w siłowni do podnoszenia ciężarów z powodu płaskiej gumowej podeszwy. Pomysł jest taki, że im bliżej do ziemi, tym łatwiej jest wam wywierać nacisk. To ten sam powód, dla którego niektórzy ludzie faktycznie zdejmują buty, aby podnosić ciężary w skarpetkach (lub jeszcze lepiej, boso). Jest to idealne rozwiązanie w przypadku ćwiczeń takich jak martwe ciągi, ponieważ częścią sukcesu jest umiejętność wyczucia wagi.